Wycieczka Rowerowa wzdłuż jeziora Dąbie

Szczecin widziany jak na dłoni

Dowiedz się więcej o projekcie

Jezioro Dąbie

To atrakcyjny zbiornik wodny w granicach Szczecina, który cieszy się ogromną popularnością. Każdego dnia można spotkać tu turystów, którzy nie lubią schodzić na suchy ląd. Rozległa niecka jeziora powstała tysiące lat temu na skutek działania lodowca. Jej powierzchnia to około 56 km2, co czyni ten akwen czwartym największym jeziorem w Polsce.

Dąbie jest również jedynym, polskim jeziorem śródlądowym, po którym mogą żeglować statki pełnomorskie. Wprawdzie średnia głębokość polodowcowej niecki wynosi zaledwie 2,61 metra, jednak tor wodny, jaki przebiega przez jezioro ma już głębokość dochodzącą do 8 metrów. 

Dobrze rozwinięta, urozmaicona linia brzegowa jest niewątpliwym atutem tego zbiornika, a długość (15 kilometrów) oraz szerokość (7,5 kilometra) sprawia, że nikt nie będzie narzekał na brak warunków do atrakcyjnego żeglowania. Możliwości spławne jeziora są wprost nieograniczone. Akwen urozmaicony jest szeregiem wysp, które poprzecinane są systemem kanałów. Łączą one również wody jeziora z nurtem Odry Zachodniej. Od południa natomiast jezioro zasila Odra Wschodnia – Regalica.

 

 

Nowa Trasa rowerowa wzdłuż Jeziora Dąbie

Nowej trasy nie odnajdziecie jeszcze na mapach, gdyż nie prowadzi ona drogami – ani publicznymi, ani leśnymi. Poprowadzona ona została po koronie wałów przeciwpowodziowych. 

Posiada dwa odcinki – ukończony pierwszy odcinek, czyli Szczecin Dąbie-Lubczyna-Stepnica. Drugi – łączony Czarnocin i Skoszewo, jest w trakcie prac. 

 

Można więc wybrać się na emocjonującą wycieczkę wzdłuż jeziora, zwiedzić wszystkie jego zakątki i odpocząć na pobliskich plażach. Nierozłączną częścią akwenu jest jego fauna i flora. To miejsce występowania wielu gatunków ptaków, z orłem bielikiem na czele. Któż więc nie chciałby zobaczyć tego pięknego drapieżnika w dostojnym locie, czy też podczas polowania?

Całe jezioro podzielono na dwa akweny – jezioro Dąbie Wielkie oraz jezioro Dąbie Małe, które stanowi południową zatokę rozległego zbiornika wodnego. Jego wartość turystyczną podkreślają mariny zlokalizowane w różnych zakątkach. Jest ich tu aż pięć, a do tego jeszcze cztery przystanie żeglarskie.

Piękno Szczecina widziane z oddali

Miasto Szczecin

Stolica województwa Zachodniopomorskiego

Szczecin to trzecie, pod względem zajmowanej powierzchni, miasto w Polsce. Jest stolicą województwa zachodniopomorskiego, głównym ośrodkiem gospodarczym regionu i prawdziwym centrum kultury.

Dzisiejszy Szczecin to nie tylko miasto portowe. Ciekawe położenie geograficzne skłania do zwiedzania regionu. Puszcza Wkrzańska od północy, Bukowa od południa, Goleniowska od wschodu, ale także Dolina Dolnej Odry czy jezioro Dąbie. Samo miasto ma wiele parków, gdzie można wypocząć podziwiając jednocześnie kompozycje miejskich ogrodników. To również bogactwo architektury i zabytków, które znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Zamek Książąt Pomorskich, Bazylika św. Jakuba, Wały Chrobrego ze swoimi tarasami widokowymi, czy pozostałości umocnień miasta takie jak Baszta Panieńska, to tylko niektóre ze „skarbów”Szczecina.

Trasa wycieczki

W zależności od kondycji trasę te można zacząć z Dworca Głównego w Szczecinie, z dworca w Szczecinie-Dąbiu, lub ze stacji kolejowej w Szczecinie-Załomiu. Którego miejsca startowego byśmy nie wybrali, bez problemu dotrzemy do nowej trasy rowerowej po wale jeziora Dąbie. Tam czekają nas piękne widoki na, położony po drugiej stronie jeziora, Szczecin. Wygodnie i bezpiecznie można tą trasą dotrzeć do Lubczyny, a potem do Modrzewia, jednak dla podróżujących pociągiem najwygodniej będzie z Lubczyny skierować się na Goleniów, dokąd prowadzi wyasflatowana droga rowerowa. Dzięki niej spokojnie można dotrzeć do stacji kolejowej i udać się komfortowo do domu zobaczywszy wcześniej kolejową wieżę wodną w Goleniowie – zabytkową wieżę ciśnień, powstałą w 1912 z czerwonej cegły, z szachulcową głowicą. Chętni mogą pojechać dalej, by obejrzeć Basztę Menniczą, Bramę Wolińską i Kościół św. Katarzyny z XV w.

<iframe src="https://www.google.com/maps/d/u/0/embed?mid=1YXpBxVTxryGSX4M3yo2Gv3b41LZL3Guk" width="100%" height="600px" text-align: center></iframe>

Zapraszamy do zapoznania się z całym projektem!

Zadanie współfinansowane z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.