Jak mogę zadbać o Środowisko

Kilka propozycji, które mogą poprawić jakoś naszego życia

Dowiedz się więcej o projekcie

Świadomy Turysta

Możesz podjąć wiele kroków, które na pewno przyczynią się do polepszenia stanu środowiska naturalnego i pomogą zwiedzić ci Polskę!

1. Zostaw samochód w domu i skorzystaj z komunikacji publicznej.
2. Zwiedzaj aktywnie – rower i zwiedzanie piesze przyczynią się nie tylko do polepszenia klimatu akustycznego oraz stanu powietrza, ale także do poprawy twojego stanu zdrowia.
3. Kup kije do nordic walking – możesz zamienić turystyczną wyprawę w ciekawy trening.
4. Zapoznaj się ze stronami wyszukującymi połączenia – może się okazać, że do miejsca które pragniesz zwiedzić, wcale nie jest tak trudno się dostać.
5. Jeśli musisz jechać samochodem stosuj się do zasad eko jazdy – zmiejszone spalanie to zredukowana ilość spalin.
6. Jeśli jedziesz gdzieś samochodem – zabierz ze sobą kilku ludzi. Obecnie portale internetowe umożliwiają Ci łatwe znalezienie towarzyszy podróży. Dzięki temu nie tylko oszczędzasz, ale też dbasz o środowisko. Możesz sam stać się mniejszą wersją transportu publicznego!
7. Jeśli na miejsce musisz jechać samochodem, to zapoznaj się z lokalnym transportem publicznym i korzystaj z niego. Wyjdzie Cię to taniej i dzięki temu, że nie będziesz musiał skupiać się na drodze, zobaczysz o wiele więcej interesujących rzeczy.

Pomorze Zachodnie ciągle rozwija swoją sieć tras rowerowych. Zacznij z nich korzystać już dziś.

Powstająca trasa Nadodrzańska oraz poszczególne trasy biegnące nad morze, lub przez piękne miejscowości naszego województwa, dają ogromne możliwości aktywnego wypoczynku. Pozwól się zaskoczyć pięknu natury i przybliż się do niej wychodząc z metalowego pudła, jakim jest samochód. Odetchnij pełną piersią wśród pól, łąk i lasów Pomorza Zachodniego!

Wybierz z nami rower!

Transport Publiczny

Wiele problemów z nadmiernym wpływem transportu samochodowego rozwiązuje wybranie transportu masowego.

Pomorza Zachodnie jest naprawdę dobrze skomunikowane dzięki sieci połączeń kolejowych. Sprawdź czy dasz radę dotrzeć na miejsce dzięki pociągom.

W naszym województwie coraz popularniejszą formą rekreacji staje się chodzenie z tzw: „kijami”. W ostatnich latach odbywało się także Grand Prix Zachodniopomorskiego, które przyciągnęło ogromną rzeszę ludzi zachwyconych tym sportem.

Przykładem kompleksowego produktu i oferty turystycznej w Zachodniopomorskim jest projekt Barlinek – Europejska Stolica Nordic Walking. W okolicy oznakowano ponad 54 km tras, a także zorganizowano kompleksowe zaplecze w postaci wypożyczalni sprzętu, profesjonalnych szkoleń, opieki instruktora, noclegów, informacji turystycznej oraz organizacji imprez dla turystów.

Warto wspomnieć, że udało się podpisać „Porozumienie Partnerskie w sprawie podjęcia wspólnych działań w zakresie stworzenia i promowania idei nordic walking jako markowego produktu turystycznego Województwa Zachodniopomorskiego”.  Zostało ono podpisane przez władze 16 samorządów gminnych tj.: Banie, Barlinek, Bierzwnik, Boleszkowice, Cedynia, Chojna Dębno, Lipiany, Łobez, Moryń, Myślibórz, Pełczyce, Nordic walking na Pomorzu Zachodnim fot. Pegaz Barlinek Przelewice, Pyrzyce, Recz, Trzcińsko Zdrój oraz przez samorząd województwa zachodniopomorskiego.

A może Nordic Walking?

Dbajmy o środowisko także w wakacje

Polacy stają się coraz bardziej świadomi ekologicznie. Widać to nie tylko dzięki suchym statystykom, ale także dzięki ilościom ludzi, którzy podejmują incjatywy obywatelskie związane z dbaniem o nasze środowisko. Niejednokrotnie jednak zapominamy o wszystkim, czego się dowiedzieliśmy, gdy nadchodzą wakacje. W imię wygody i spokoju zapominamy o tym, żeby podejmować decyzje z uwzględnieniem wspólnego dobra, jakim jest nasza Ziemia. Świadomy turysta to człowiek, który dba o środowisko także w czasie swojego odpoczynku. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest rezygnacja z poruszania się własnym samochodem i skorzystanie z transportu publicznego. Warto także wybrać aktywny sposób zwiedzania naszego województwa, szczególnie wobec ciągle rozwijającej się infrastruktury dróg rowerowych, które w ostatnich latach stały się priorytetem Urzędu Marszałkowskiego dla rozwoju turystyki naszego regionu. Odpoczywając pragniemy przebywać na łonie natury i cieszyć się jej pięknem. Dbajmy o to, żeby mogły to robić także przyszłe pokolenia.

Organizowane przez nas wydarzenia

W ramach naszego projektu chcemy zaprosić was na kilka turystycznych wydarzeń, które pokażą piękno województwa zachodniopomorskiego. Oczywiście bez korzystania z samochodu! Wybierzcie się z nami na wspaniałą przygodę!

Zapraszamy do zapoznania się z całym projektem!

Zadanie współfinansowane z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.