Wycieczka Rowerowa z Złocieńca do
Połczyna-Zdroju

Przyjemna trasa dla całej rodziny

Dowiedz się więcej o projekcie

Piękna Trasa pomiędzy turystycznymi miastami

Obszar Ziemi Bańskiej charakteryzuje się bogatą rzeźbą terenu, która zachwyca licznymi jeziorami i lasami. Lokalnym klejnotem jest rzeka Tywa, będąca prawym dopływem dolnej Odry, płynąca w górnym biegu przez Pojezierze Myśliborskie, w środkowym i dolnym biegu zaś przez Równinę Wełtyńską. Na swojej drodze przepływa ona przez 8 jezior, w tym przez największe jezioro Długie, oraz przepiękne jezioro Dłużec, nad którym czas spędzają mieszkańcy Bań. Organizowane są na niej spływy kajakowe, które nie należą jednak do najłatwiejszych. Nagrodą za trud jest jednak dziewicza przyroda, którą można podziwiać wzdłuż jej 48 kilometrowego biegu. Lasy gminy Banie administracyjnie przynależą do Nadleśnictwa Myślibórz, które swoim zasięgiem obejmuje 86 kompleksów leśnych. Znane są one z bogactwa grzybów. Znaczną część Ziemi Bańskiej, aż 60%, stanowią jednak pola uprawne, które pozwalają cieszyć oko widokami aż po horyzont.
Okazją do aktywnego odpoczynku dla mieszkańców i turystów jest ścieżka rowerowa. Na terenie gminy Banie biegnie 16 kilometrowy odcinek, który jest częścią trasy ze Szczecina do Siekierek i dalej do Niemiec. Trasa ta liczy ponad 100 kilometrów i jest najdłuższym szlakiem w województwie Zachodniopomorskim. Stanie się ona częścią Trasy Nadodrzańskiej, która prowadzić będzie od morza aż do gór.

 

Szlak Zwiniętych Torów

Trasa o długości około 30 km, biegnąca po dawnym nasypie kolejowym. Jest ona całkowicie wyasfaltowana i bardzo bezpieczna, gdyż nie prowadzi wzdłuż żadnej drogi samochodowej. Biegnie ona przez najbardziej malownicze tereny Drawskiego Parku Krajobrazowego, które byłyby trudne do przebycia dla cyklistów o słabszej kondycji, gdyż jest to teren pagórkowaty, ale ze względu na położenie trasy na nasypie kolejowym, nie ma na niej stromych podjazdów. Po drodze warto zatrzymać się w miejscowość Toporzyk, w której znajduje się piękny neogotycki kościół z XIX wieku. Po drodze jest wiele miejsc do odpoczynku, a także gospodarstwa agroturystyczne i małe miejscowości, przez co jest to wyjątkowo przyjemna podróż dla całej rodziny.

Rowerowy Spokój

Pojezierze Drawskie

Centrum Pojezierza Zachodniopomorskiego

Pojezierze Drawskie znajduje się w całości na terenie województwa zachodniopomorskiego. Zajmuje powierzchnię ok. 2000 km kw. Teren Pojezierza Drawskiego został ukształtowany przez działalność lodowców, co wpływa na jego falisty kształt i piękne krajobrazy. Najistotniejsza w regionie jest turystyka wodna, jednak jest to też teren z ogromną ilością oznakowanych szlaków o różnym stopniu trudności, tak pieszych, jak i rowerowych. Z myślą o piechurach utworzono sieć szlaków nordic walking, o długości od kilku do kilkunastu kilometrów. Wycieczki po okolicznych miejscowościach pozwalają poznać burzliwą historię tych ziem, gdzie do dziś przetrwały liczne ślady z przeszłości – średniowieczne zamki, gotyckie świątynie, barokowe pałace, zapomniane cmentarze i pozostałości wojennych umocnień.

Trasa wycieczki

Trasa prowadzi od stacji PKP w Złocieńcu w prawo i ulicą I Dywizji Wojska Polskiego. Chodnik jest przystosowany do jazdy rowerem, jeśli jedzie również grupa młodszych dzieci. Po wjechaniu na ul. Połczyńską i minięciu rzeki Drawy zjeżdża się w ulicę Cieszyńską i tam widzimy oznakowanie trasy, które wiedzie nas po dawnych torach kolejowych przez Cieszyno i Toporzyk aż na przedmieścia Połczyna-Zdroju. Trasa jest bardzo bezpieczna a każde skrzyżowanie z droga publiczną wyraźnie oznaczone i opatrzone znakami STOP. Wracając dla bardziej zaprawionych cyklistów proponuję zjechać na Gawroniec i drogą krajową nr 173 jechać na Ostrowice i w połowie skręcić na Dobrosław i wrócić przez Siecino do Złocieńca. (Na filmie jechałem jeszczę inną trasą – z Ostrowic na Gronowo i do Złocieńca)

Zapraszamy do zapoznania się z całym projektem!

Zadanie współfinansowane z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.