Wycieczka Rowerowa z Gryfina do Swobnicy

Piękne widoki i natura w całej swej okazałości

Dowiedz się więcej o projekcie

Dlaczego Gmina Banie?

Obszar Ziemi Bańskiej charakteryzuje się bogatą rzeźbą terenu, która zachwyca licznymi jeziorami i lasami. Lokalnym klejnotem jest rzeka Tywa, będąca prawym dopływem dolnej Odry, płynąca w górnym biegu przez Pojezierze Myśliborskie, w środkowym i dolnym biegu zaś przez Równinę Wełtyńską. Na swojej drodze przepływa ona przez 8 jezior, w tym przez największe jezioro Długie, oraz przepiękne jezioro Dłużec, nad którym czas spędzają mieszkańcy Bań. Organizowane są na niej spływy kajakowe, które nie należą jednak do najłatwiejszych. Nagrodą za trud jest jednak dziewicza przyroda, którą można podziwiać wzdłuż jej 48 kilometrowego biegu. Lasy gminy Banie administracyjnie przynależą do Nadleśnictwa Myślibórz, które swoim zasięgiem obejmuje 86 kompleksów leśnych. Znane są one z bogactwa grzybów. Znaczną część Ziemi Bańskiej, aż 60%, stanowią jednak pola uprawne, które pozwalają cieszyć oko widokami aż po horyzont.
Okazją do aktywnego odpoczynku dla mieszkańców i turystów jest ścieżka rowerowa. Na terenie gminy Banie biegnie 16 kilometrowy odcinek, który jest częścią trasy ze Szczecina do Siekierek i dalej do Niemiec. Trasa ta liczy ponad 100 kilometrów i jest najdłuższym szlakiem w województwie Zachodniopomorskim. Stanie się ona częścią Trasy Nadodrzańskiej, która prowadzić będzie od morza aż do gór.

 

Trasa Zielonego Pogranicza

Gminna trasa rowerowa to prawdziwa rewelacja dla miłośników dwóch kółek! Wyjeżdżając z Dłuska, dojeżdżamy do Swobnicy. Oglądamy tutaj ruiny joannickiego zamku i rozpoczynamy jazdę ścieżką rowerową. Trasa przebiega po dawnej linii kolejowej i prowadzi przy brzegu jeziora Długiego. W oddali można dostrzec wieżę kościoła w Baniach. Na dalszym odcinku trzeba przejechać przez most, przerzucony wysoko nad rzeką Tywą. Z trasy zjeżdżamy w okolicach Lubanowa i kierujemy się do Babinka. Dobrym miejscem na odpoczynek będzie tutejszy park. Po odzyskaniu sił, warto obejrzeć kościół oraz pozostałości po pałacowo-folwarcznych zabudowaniach. Obecnie szlak ten jest częścią trasy, która rozpoczyna się w Szczecinie, a kończy w Siekierkach. W jej skład wchodzi 44 km Szlaku Zielonego Pogranicza biegnącego od mostu w Mesherin przez Gryfino, Banie, Swobnicę do Trzcińska-Zdroju. Dalej pojedziemy 36 km odcinkiem do Siekierek, biegnącym przez Godków. Ta ponad 100 kilometrowa, bardzo malownicza trasa, jest turystycznym marzeniem każdego rowerzysty!

Odkryj z nami piękno Natury wybierając rower

Gmina Banie

Brama historii na Pomorzu Zachodnim

Zwiedzanie historycznej Ziemi Bańskiej to ciekawa przygoda, która na długo pozostanie w pamięci. Jeśli chcecie Państwo pooddychać świeżym powietrzem w cichej okolicy, gdzie czas płynie wolniej, krajobraz zmienia się niemal z każdym krokiem, a wokół lasy, jeziora i piękne zabytki, to tereny gminy Banie są właśnie tym miejscem. Wycieczka przeniesie Państwa do epoki średniowiecza, w której działały zakony rycerskie, m.in. templariuszy i joannitów.

Rycerze zakonni silnie wpisali się w historię tych ziem. To również dzięki nim Ziemia Bańska zasłynęła na Pomorzu Zachodnim, a nawet poza jego granicami. Urosła gospodarczo i duchowo. Dziś możemy podziwiać ich dziedzictwo i cieszyć się pięknem licznie zgromadzonych tu zabytków. Możemy także uprawiać najróżniejsze sporty. Jest to bowiem idealna okolica do aktywnego, jak i biernego wypoczynku, z dala od wielkomiejskiego zgiełku i zanieczyszczeń.

Doskonały dojazd nie pozostaje bez znaczenia i stanowi kolejny atut tych terenów.

Trasa wycieczki

Wycieczka prowadzi od stacji kolejowej w Gryfinie wzdłuż ul. Armii Krajowej do Szczawna i tam prowadzi już po dawnym nasypie kolejowym, aż do gminy Banie. Gminna trasa rowerowa w Baniach to prawdziwa rewelacja dla miłośników dwóch kółek! Piękne lasy i pola, zabudowania folwarczne, kościoły, a nawet średniowieczny zamek, zachęcającą do tego by zatrzymać się na dłuższą chwilę, by poznać lepiej te tereny. Obecnie szlak ten jest częścią trasy, która rozpoczyna się w Szczecinie, a kończy w Siekierkach. W jej skład wchodzi 44 km Szlaku Zielonego Pogranicza biegnącego od mostu w Mesherin przez Gryfino, Banie, Swobnicę do Trzcińska-Zdroju. Dalej pojedziemy 36 km odcinkiem do Siekierek, biegnącym przez Godków. Ta ponad 100 kilometrowa, bardzo malownicza trasa, jest turystycznym marzeniem każdego rowerzysty! W połowie trasy, jeśli dobrze się czujecie w terenie, można zjechać do stacji kolejowej w Lisim Polu, lub kontynuować wycieczkę aż do Godkowa, skąd odchodzą pociągi do Gryfina i Szczecina. Pociągiem Regio dojedziemy do Dworca Głównego w Szczecinie w niecałą godzinę. Bez problemu można przewieźć na tej trasie swój rower!

<iframe src="https://www.google.com/maps/d/embed?mid=1HvYyK1Y6qm40t7NmGb_e71BrN8ON69tr&hl=pl" width="100%" height="600px" text-align: center></iframe>

Zapraszamy do zapoznania się z całym projektem!

Zadanie współfinansowane z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.