Wycieczka Piesza Po Stargardzie

Pokochaj historię w „starym grodzie”
Dowiedz się więcej o projekcie

Dlaczego Stargard?

 
Historyczna część miasta Stargard leży na niewielkim obszarze, co ułatwia znalezienie znajdujących się tam 20 obiektów historycznych wartych zobaczenia. Są one otoczone 3 parkami i stanowią istotny punkt na mapie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Historię miasta i konkretnych zabytków można lepiej poznać dzięki Muzeum Archeologiczno-Historycznemu w Stargardzie, które prowadzi także szeroko zakrojone prace archeologiczne. Warto zajrzeć także do oddziału w Bastei, które zachwyci nie tylko dorosłych, ale także dzieci.

Szlak staromiejski – historia Pomorza w pigułce

Stargard można uznać za najlepsze miejsce do zapoznania się z historią Pomorza Zachodniego. Nazywany był on miastem kościołów i wież, których wysokość nadało miastu nazwę „najwyższego”. Na niewielkim obszarze znajduje się tutaj znaczna ilość obiektów zabytkowych, które można obejrzeć zatrzymując się w dowolnym miejscu i okrążając pozostałości po średniowiecznym mieści. Stargard posiada liczne piękne parki, które biegną wzdłuż pięknie zachowanych wałów, bastionów, bram, baszt i bastei. Punktem obowiązkowym jest także wizyta w kolegiacie Mariackiej, uważanej za jedną najpiękniejszych świątyń gotyku ceglanego w Polsce.

Dzięki tej mnogości ceglanych zabytków Stargard znalazł się wśród miast należących do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Jest to turystyczno-kulturowy szlak po 30 miastach Danii, Niemiec i Polski, w których znajdują się budowle ceglane o architekturze gotyckiej. W Polsce szlak obejmuje 8 miast, z czego 3 w naszym województwie: Sławno, Stargard Szczeciński, Szczecin.

Więcej o Stargardzie doczytasz na stronie naszych partnerów – ZP.PL

Jeden z najstarszych grodów Pomorza Zachodniego

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie

Historia Pomorza w pieknej oprawie
Obecne muzeum zostało założone w 1960 roku. Pierwotnie mieściło się ono w Bramie Pyrzyckiej, następnie przeniosło się do odwachu. W 1978 roku otwarto filię w Bastei, gdzie znajduje się wystawa militariów. W 2013 roku dokonano renowacji Bastei, gdzie prezentowana jest historia Stargardu do lat 20. XX wieku.

Na zbiory Muzeum składają się zabytki archeologiczne pozyskane na terenie powiatu, numizmatyka, dzieła sztuki w tym prace lokalnych twórców. Muzeum posiada także bibliotekę licząca ok. 10 tysięcy woluminów poświęconych tematyce Stargardu i Pomorza Zachodniego.

Trasa Wycieczki

Ilość potrzebnego czasu by zwiedzić wymienione atrakcje: ok. 4h

Trudność trasy: łatwa

Plan:

 1. Muzeum w Stargardzie (główna siedziba)
 2. Rynek Staromiejski
 3. Kościół Rzymskokatolicki pw. NMP Królowej Świata
 4. Baszta Jeńców
 5. Baszta Tkaczy (Lodowa)
 6. Basteja (oraz oddział Muzeum w Stargardzie)
 7. Brama Pyrzycka
 8. Dom Kletzina
 9. Kościół Rzymskokatolicki pw. Świętego Ducha
 10. Baszta Morze Czerwone
 11. Wieża Ciśnień
 12. Parafia Prawosławna pw. św. Piotra i Pawła
 13. Tunel gotycki
 14. Parafia św. Józefa
 15. Brama Młyńska
 16. Baszta Białogłówka
 17. Brama Wałowa
 18. Arsenał

Zapraszamy do zapoznania się z całym projektem!

Zadanie współfinansowane z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.