Wycieczka Piesza Po Kołobrzegu

Nasza propozycja jednodniowej wycieczki

Dowiedz się więcej o projekcie

Dlaczego Kołobrzeg?

Jeśli ktoś nie wierzy, że można zobaczyć najwspanialsze miasta naszego województwa na pieszo, nie był nigdy w Kołobrzegu! To wspaniałe miasto ma wszystko co najlepsze w jednym miejscu. A atrakcji nie zabrakłoby nawet na dwa dni zwiedzania. My szczególnie polecamy oddziały Muzeum Oręża Polskiego, które jest prawdziwą perłą polskiego muzealnictwa. Zainteresuje ono tak starszych, jak i młodszych uczestników wycieczki. Miasto posiada także bardzo dobre połączenia kolejowe, więc samochód można zostawić w domu!

Kołobrzeg – port morski i miejscowość uzdrowiskowa z źródłami wody mineralnej, solanki oraz pokłady borowiny. Kołobrzeg jest także regionalnym ośrodkiem kulturalnym z jednym z najciekawszych muzeów w Polsce. W okresie letnim odbywają się tu liczne koncerty popularnych piosenkarzy, muzyków, kabaretów.

Jeden z najstarszych grodów nad Bałtykiem. Miasto o burzliwej historii, dzisiaj jest synonimem wakacji i urlopów. To także największe uzdrowisko nad polskim morzem.

Historia Kołobrzegu rozpoczęła się już w VII wieku – wtedy zasiedlana była Wyspa Solna. Własnie w tym miejscu powstały jedne z pierwszych warzelni soli. W X wieku gród został włączony do Polski, a w kolejnych stuleciach przeżywał dynamiczny rozwój.

Pierwszy ośrodek, w którym stosowano kąpiele solankowe i borowinowe został tu założony już w 1803 roku. Dało to początek uzdrowiskowej historii miejscowości i wyznaczyło nowy trend w kierunku jej rozwoju. Dzisiaj kołobrzeskie uzdrowisko słynie z leczenia cukrzycy i tarczycy oraz chorób układu oddechowego, ruchu i krążenia.
Plaża w Kołobrzegu, fot. Wikipedia (Olek Remesz)
Przez prawie 200 lat Kołobrzeg był twierdzą. Obronił się przed najazdem wojsk napoleońskich, który trwał trzy miesiące. Podczas II wojny światowej miasto było oblegane przez dwa tygodnie, a jego zdobycie przez 1 Armię Wojska Polskiego zostało okupione ciężkimi walkami i ogromnymi stratami po obydwóch stronach. Skutecznie odbudowane z powojennych zniszczeń, dzisiaj jest prawdziwą chlubą Wybrzeża.

Co warto zobaczyć?

  • Molo – będąc w Kołobrzegu trzeba tu przyjść. Pierwsze molo powstało tutaj już w 1881 roku. Miało 100 metrów długości.
  • Wyspa Solna z solankowym źródełkiem
  • Latarnia morska
  • Pomnik zaślubin Polski z morzem
  • Bazylika konkatedralna WNMP
  • Bindaż – grabowy „tunel”, niezwykle rzadki w polskich parkach element. Tunel drzew znajduje się przy ul. Towarowej.
  • Muzeum Oręża Polskiego z największą kolekcją militariów w regionie

Nie zapomnijcie zaopatrzyć się w słynne ogórki kołobrzeskie. To właśnie w miejscowej solance kiszą się najzdrowsze, pełne mikroelementów ogórki w Polsce!

Kołobrzeg to także port i wiążące się z tym dobrodziejstwa – jeśli lubicie morskie wyprawy, to pamiętajcie, że latem kursują tu promy m.in. na Bornholm.

Więcej o Kołobrzegu doczytasz na stronie naszych partnerów – ZP.PL

Odkryj z nami piękno jednej z najstarszych osad na Pomorzu Zachodnim

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Perła muzealnictwa na Pomorzu Zachodnim

Pierwotnie Muzeum powstało jako muzeum regionalne. Podstawą zbiorów stały się zabytki archeologiczne pochodzące z wykopalisk na terenie wczesnośredniowiecznego Kołobrzegu prowadzonych przez prof. Lecha Leciejewicza oraz kilkanaście zabytków pochodzących z przedwojennego muzeum wydobytych z gruzów przez zasłużonego działacza krajoznawstwa Jana Frankowskiego. Muzeum zlokalizowano w odbudowanej specjalnie w tym celu XV- wiecznej kamieniczce przy ul. ppor. Emilii Gierczak 5. Początkowo planowano nadać placówce charakter historyczno-miejski, później historyczno-morski. Ostatecznie w 1966 r. zdecydowano się na profil historyczno-wojskowy.

Trasa Wycieczki

Ilość potrzebnego czasu by zwiedzić wymienione atrakcje: ok. 5h

Trudność trasy: łatwa

Plan:

1. Muzeum Oręża Polskiego – Wystawy stałe i czasowe

2. Ekspozycja militarna i plenerowa

3. Rynek i Ratusz miejski

4. Konkatedra – plac i zwiedzanie wewnątrz

5. Szkoła kadetów

6. Oddział miejski Muzeum

7. Źródełko solankowe

8. Skansen morski

9. Pomnik zaślubin

10. Latarnia morska

11. Molo

Zapraszamy do zapoznania się z całym projektem!

Zadanie współfinansowane z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.